close
تبلیغات در اینترنت
کاهش استرس شغلی در محیط کار
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

کاهش استرس شغلی از آن جهت اهمیت دارد که استرس در محیط کار باعث کاهش عملکرد و فرسودگی و در نتیجه تخریب سلامت روانی و جسمی فرد خواهد شد. استرس شغلی با مجموعه ای از علائم مانند بی خوابی، حواسپرتی، خستگی، ناامیدی، افسردگی و ... همراه است. در صورتی که استرس شما به صورت مزمن ادامه پیدا کند، محیط خانه و خانواده هم تحت تاثیر قرار می گیرد و فضایی پر تنش ایجاد می شود که به وخیم تر شدن شرایط دامن می زند. در این مقاله شما را با راهکارهای موثر برای کاهش و مدیریت استرس در محیط کاری معرفی…

کاهش استرس شغلی در محیط کار

هنر زندگی بازدید : 1 پنجشنبه 20 دي 1397 نظرات ()

کاهش استرس شغلی از آن جهت اهمیت دارد که استرس در محیط کار باعث کاهش عملکرد و فرسودگی و در نتیجه تخریب سلامت روانی و جسمی فرد خواهد شد. استرس شغلی با مجموعه ای از علائم مانند بی خوابی، حواسپرتی، خستگی، ناامیدی، افسردگی و ... همراه است. در صورتی که استرس شما به صورت مزمن ادامه پیدا کند، محیط خانه و خانواده هم تحت تاثیر قرار می گیرد و فضایی پر تنش ایجاد می شود که به وخیم تر شدن شرایط دامن می زند. در این مقاله شما را با راهکارهای موثر برای کاهش و مدیریت استرس در محیط کاری معرفی می کنیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کاهش استرش شغلی در محیط کار می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

عوامل بروز استرس شغلی

استرس شغلی به دلیل مجموعه ای از عوامل فردی، سازمانی و محیطی ایجاد می شود:

 • عدم همخوانی شغل مورد نظر با توانایی ها و انتظارات شما
 • رقابت ناسالم در محیط کاری، زمان تعدیل نیرو و عدم امنیت شغلی
 • عدم سیستم پاداش دهی، قوانین خشک، انعطاف ناپذیر و ناعادلانه همراه با انتقاد زیادِ رئیسی عصبی
 • شرایط محیطی نامساعد نور ناکافی، گرما یا سرمای بیش از حد، سر و صدا و ...
 • مسئولیت زیاد در محیط کاری و انجام همزمان چندین کار

 

آیا استرس باعث افت عملکرد کاری می شود؟

وجود سطحی از استرس به شما کمک می کند تا برای شغل خود برنامه ریزی داشته و آمادۀ رویارویی با چالش های محیط کار باشید؛ در نتیجه عملکرد بهتری خواهید داشت. ولی اگر استرس از حالت طبیعی خارج شود به دنبال عوارض جسمی و روانی مانند؛ کاهش توجه و تمرکز و دردهای بدنی، بازدهی و عملکردتان نیز افت شدیدی می کند.

 

راهکارهای موثر در کاهش استرس در محیط کاری

زمانی که حس می کنید تحت استرس شغلی هستید، سعی کنید از روش های سازنده برای رویارویی با آن ها استفاده کنید:

تکنیک پذیرش در ذهن آگاهی

اگر در حال حاضر قادر به استعفا از شغل خود نیستید و کار دیگری هم سراغ ندارید؛ از تکنیک پذیرش ذهن آگاهی استفاده کنید. ذهن آگاهی به شما کمک می کند تا ذهن تان را درگیر هر آن چه را که نمی توانید تغییر دهید، نکنید. به جای آن با پذیرش شما می توانید به سمت اهداف و ارزش های خود حرکت کنید. پس اگر شما نمی توانید رفتار رئیس خودتان را عوض کنید ولی می توانید کار خود را بر اساس هدفی در حال حاضر در آن محیط هستید انجام دهید. رسیدن به چنین مهارتی نیاز به تمرین و آگاهی از فلسفه این روش دارد. شما می توانید با شرکت در جلسات گروه درمانی یا مشاوره روانشناسی مهارت ذهن آگاهی را پرورش دهید.

داشتن برنامه ریزی مناسب

اولین استرس یک روز کاری، گیر افتادن در ترافیک و دیر رسیدن به محل کار است؛ پس زودتر از خانه خارج شوید تا روز کاری خود را با آرامش شروع کنید. اهداف و برنامه های کاری خود را براساس درجه اهمیت اولویت بندی کنید. پروژه های کاری را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید، تا بتوانید با تمرکز و آرامش بیشتری به انجام آن ها بپردازید.

ایجاد تنوع در محیط کاری

در صورت امکان، پوشیدن لباس های غیر رسمی با رنگ های شاد در محیط کار می تواند تاثیر خوبی روی روحیه شما داشته باشد. اتاق کار خود را به صورتی که دوست دارید تزئین کنید. می توانید از گل های تزئینی یا طبیعی، مجسمه ها یا عکس های زیبا استفاده کنید.

ریلکس کردن

در زمان استراحت به تمرین های ریلکسیشن بپردازید. نفس کشیدن عمیق، انجام بعضی از تکنیک های یوگا و مدیتیشنحتی در محل کار هم ممکن است.

مثبت اندیشی

توجه خود را به زمان حال معطوف کنید و ذهن خود را از افکار منفی و مشکلات گذشته رها کنید. به گفت و گوی درونی خود توجه داشته باشید و از خودگویی های منفی دست بردارید. نسبت به مسائل کاری واقع بین باشید و از فاجعه آمیز کردن امور ساده بپرهیزید. سعی کنید. به جای تمرکز روی نقاط ضعف خود روی نقاط قوت و توانایی های خودتان تمرکز کنید. برای رسیدن به مثبت اندیشی کلیک کنید.

سبک زندگی سالم

داشتن برنامه ورزشی و رژیم غذایی مناسب می تواند استرس شغلی را تا حد زیادی کاهش دهد. سعی کنید به دور از تمام دغدغه ها، زمانی را برای خودتان اختصاص دهید. ارتباط با خانواده، تفریح و سرگرمی باعث ترشح هورمون دوپامین و کاهش استرس می شود.

تکنیک های مدیریت استرس

مدیریت استرس، مجموعه ای از تکنیک ها برای آرام سازی است که نقش موثری در کاهش استرس شغلی و اختلالات خواب دارد. این تمرین ها در هر موقعیتی قابل اجراست. عوامل استرس زا در محیط کاری خود را شناسایی کنید تا بتوانید به صورت کارآمدی از این تکنیک ها استفاده کنید.

تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی به معنای توانایی برقرار کردن ارتباط صحیح با دیگران است. شناسایی عوامل میان فردی که باعث استرس می شود و پاسخ مناسب به آن ها اهمیت زیادی در کاهش استرس دارد. اگر از حس شوخ طبعی خوبی برخوردار هستید می توانید از آن برای از بین بردن استرس شغلی در روابط میان فردی استفاده کنید و خشکی محیط کار ار از بین ببرید.

به زبان بدن خود توجه کنید. زبان بدن، می تواند بسیار تاثیر گذارتر از کلمات باشند. حالات چهره، فرم ایستادن، طرز نگاه کردن می تواند به ایجاد ارتباط مناسب شما با دیگران کمک کند یا مانعی دربرابر آن باشد.

 

سخن آخر

شغل جنبه مهمی از زندگی هر انسانی است که علاوه بر تامین نیاز مالی، نیاز به پیشرفت و احساس ارزشمندی شما را ارضا می کند. از طرف دیگر استرس شغلی دلیل اصلی بسیاری از بیماری های جسمی و روانی است که اثرات زیانبار آن به محیط خانواده و روابط جنسی شما نیز گسترش پیدا می کند. استفاده از روش های مثبت برای کاهش این اثرات اهمیت زیادی دارد. راهکارهای منفی مانند روی آوردن به سو مصرف مواد مخدر یا الکل، شما را به سمت مسیری نامشخص می کشاند. در صورت ادامه یافتن استرس می توانید احساسات خود و نگرانی هایتان را با یک متخصص در میان بگذارید تا راهکار مناسب با ویژگی شخصیتی خودتان، به شما پیشنهاد کند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه کاهش استرش شغلی در محیط کار می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :  کاهش استرس شغلی در محیط کار

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 957
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 19
 • بازدید امروز : 84
 • باردید دیروز : 49
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 291
 • بازدید ماه : 1,029
 • بازدید سال : 1,029
 • بازدید کلی : 8,693

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد