close
تبلیغات در اینترنت
خانه سالمندان خوب یا بد؟
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

ماندن بر سر دوراهی نگهداری از پدر و مادر مسن در منزل یا خانه سالمندان ممکن است ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. بسیاری از افراد در سنین پیری برای انجام کارهای روزمره خود به کمک نیاز دارند. اگر تصمیم به سپردن آن ها به خانه سالمندان داشته باشید ممکن است با واکنش منفی دیگران مواجه شوید؛ "چرا می خواهید او را به خانه سالمندان بفرستید، خودتان نمی توانید از او مراقبت کنید، این همه برای شما زحمت کشیدند". مسلما فرستادن عزیز خود به خانه سالمندانتصمیمی دشوار است، سرزنش ها و…

خانه سالمندان خوب یا بد؟

هنر زندگی بازدید : 1 چهارشنبه 19 دي 1397 نظرات ()

ماندن بر سر دوراهی نگهداری از پدر و مادر مسن در منزل یا خانه سالمندان ممکن است ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. بسیاری از افراد در سنین پیری برای انجام کارهای روزمره خود به کمک نیاز دارند. اگر تصمیم به سپردن آن ها به خانه سالمندان داشته باشید ممکن است با واکنش منفی دیگران مواجه شوید؛ "چرا می خواهید او را به خانه سالمندان بفرستید، خودتان نمی توانید از او مراقبت کنید، این همه برای شما زحمت کشیدند". مسلما فرستادن عزیز خود به خانه سالمندانتصمیمی دشوار است، سرزنش ها و قضاوت های اطرافیان، فقط استرس و فشار روحی تان را بیشتر می کند. اما از طرفی خودتان نیز قادر به نگهداری از سالمندتان نیستید. برای آنکه بتوانید تصمیم دقیق تری برای سالمند خود بگیرید با ما در این مقاله همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه خانه سالمندان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

مراقبت های سنین سالمندی

سالمندی دوره ای حساس از زندگی است که توانایی استقلال فرد به دنبال ابتلا به بیماری های جسمی و ذهنی کمتر می شود. به عنوان مثال زمانی که فرد سالمند مبتلا به آلزایمر است و امکان مراقبت از خودش را ندارد، ممکن است فشار زیادی روی شما به عنوان مراقب وارد شود.

از طرفی صحبت کردن و ارتباط عاطفی با افراد مسن بسیار اهمیت دارد. مشغله های کاری و زندگی باعث می شود که نتوانید برای فرد سالمند وقت کافی بگذارید پس او ناچار است بیشتر اوقات را در تنهایی سپری کند که می تواند باعث بروزعلائم افسردگی در او شود. فراهم کردن محیطی امن و رضایت بخش برای سالمندان اهمیت زیادی دارد.

 

خانه سالمندان، خوب یا بد؟

عوامل مختلفی مانند مشکلات جسمانی خودتان، نیاز به مراقبت های ویژه سالمند، فضای نامناسب محیط خانه، مشغله زیاد، نگرانی برای فروپاشی زندگی زناشویی ممکن است برای شما چاره ای جز فرستادن پدر یا مادرتان به خانه سالمنداننگذارد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب خانه سالمندان می پردازیم:

مزایای خانه سالمندان

در شرایطی که سالمند دچار بیماری خاصی است و امکان مراقب های ویژه از او را ندارید، خانه سالمندان می تواند گزینه مناسبی باشد، دوران نقاهت را می تواند در مکانی تحت نظارت پزشک و پرستار سپری کنند و پس از بهبودی به جمع خانواده برگردد.

برای فردی که در خانه به تنهایی زندگی می کند و به دلیل ناتوانی جسمی، توانایی مراقبت از خود یا برقرای ارتباط با جامعه را ندارد، خانه سالمندان می تواند شرایطی را فراهم کند که با هم سن و سالان خود معاشرت داشته باشند و اوقات خود را با شرکت در برنامه های گروهی بگذرانند.

معایب خانه سالمندان

معمولا سالمندان ترجیح می دهند سال های باقی مانده عمر خود را در خانه خود، در کنار فرزندان و خانواده خود سپری کنند برای فرد سالمندی که به دلیل بیماری دچار افسردگی شده است، رفتن به خانه سالمندان افسردگی او را تشدید می کند؛ چرا که حس طرد شدن از سوی عزیزانش به او فشار مضاعفی وارد می کند.

 

تسهیل انطباق سالمند با خانه جدید خود

خوب یا بد بودن خانه سالمندان، تا حد زیادی به باور خود فرد سالمند و شرایطی که به آن جا منتقل شده بستگی دارد. قبل از انتقال او به خانه سالمندان، با او صحبت کنید تا از لحاظ روحی آمادگی داشته باشد، نظرات او را بشنوید و شرایطی را فراهم کنید که کمترین آسیب به او وارد شود.

اگر با فریب و بدون رضایت، او را به آسایشگاه سالمندان بفرستید، یکی از سخت ترین تجربه های عمرش را برای او رقم می زنید. موجی از احساسات طرد شدگی، خیانت و ناسپاسی فرزندان در او ایجاد می شود و انطباق با محیط جدید برایش سخت تر می شود. مرتب به ملاقات او بروید. گاهی شرایطی را فراهم کنید که به محیط خانواده بازگردد. تا این حس به او منتقل نشود که مورد بی مهری شما قرار گرفته است. امید دیدن دوباره شما به او انگیزه زندگی می دهد.

 

استاندارهای خانه سالمندان 

برای آسایش سالمند خود، بهتر است به دنبال مکانی با استانداردها لازم باشید. از جمله شرایطی که خانه سالمندان باید برای رفاه و آسایش سالمندان فراهم کند، عبارتند از:

شرایط محیطی مناسب

اتاق هایی با پنچره بزرگ و نور کافی، نزدیک بودن تخت سالمند به کلید برق، وجود دستگیره ها در قسمت های مختلف به منظور حفظ تعادل فرد سالمند، پله های کم، داشتن آسانسور، توالت فرنگی از عواملی است که در خانه سالمندان باید لحاظ شده باشد.

وجود کادر مجرب پزشکی، متخصص و پرستار

حضور پزشک به منظور بررسی سلامتی عمومی سالمندان و کاهش تنش های جسمی آنان لازم است. پیگیری های لازم برای اجرای درمان های دارویی و پزشکی، وضعیت تغذیه از طریق کادر پرستاری اعمال می شود. در صورت نیاز فرد سالمند و رضایت شما، ویزیت توسط متخصصان در حوزه های دیگر سلامت در داخل یا خارج از خانه سالمندان انجام می گیرد.

خدمات روان شناسی

با توجه به افزایش احتمال بروز نشانه های افسردگی، اضطراب، ناامیدی و بیماری های جسمی و ذهنی مانند پارکینسون، آلزایمر و ... در سنین بالا، بهره گیری از روان درمانی فردی، گروهی و خانواده درمانی نقش زیادی دارد.

خدمات تفریحی، مراقبتی و بهداشتی

برنامه های تفریحی متنوع مانند برگزاری جشن ها به مناسبت های مختلف در تقویت روحیه و انگیزه سالمندان اهمیت زیادی دارد. خدمات بهداشتی و مراقبتی شامل تعویض لباس، ملحفه، کمک به راه رفتن فرد سالمند، در نظر گرفتن برنامه غذایی مناسب با سن و وضعیت جسمانی اهمیت دارد.

 

استخدام پرستار برای نگهداری سالمند در خانه

ممکن است، پدر یا مادر سالمندتان تحت هیچ شرایطی راضی نباشد که به خانه سالمندان برود. در صورتی که وضعیت جسمی او به گونه ای ست که امکان نگهداری او در خانه با استخدام یک پرستار وجود دارد و نیازی به خانه سالمنداننیست. از پرستاری که آگاهی کافی از بیماری سالمندان دارد و از توانایی جسمی خوبی برخوردار است می توانید کمک بگیرید.

 

چطور مانع از افسردگی سالمندان شویم؟

یکی از عواملی که باعث حس افسردگی و ناامیدی در سالمندان می شود نداشتن مسئولیت برای انجام کارهاست. فراهم کردن شرایطی که فرد مسن بتواند برخی از کارها را خودش انجام دهد به عنوان مثال آب دادن به گل ها یا واگذاری وظایف ساده در حفظ حس خودمختاری آن ها موثر است. راه های ارتباطی سالمند با جامعه را قطع نکنید. برنامه های تفریحی خارج از مرکز مانند رفتن به کافی شاپ، خرید، سینما و ... در برنامه هفتگی قرار دهید.

مرتب به سالمند خود سر بزنید و احوال او را جویا شوید و از حسن خلق کارکنان مطمئن شوید؛ چون احتمال آزار و اذیت سالمند وجود دارد به خصوص در شرایطی که فرد توانایی حرف زدن نداشته باشد یا به بیماری هایی مانند آلزایمر مبتلا باشد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه خانه سالمندان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : خانه سالمندان خوب یا بد؟

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 957
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 19
 • بازدید امروز : 81
 • باردید دیروز : 49
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 288
 • بازدید ماه : 1,026
 • بازدید سال : 1,026
 • بازدید کلی : 8,690

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد