close
تبلیغات در اینترنت
تست هوش و خلاقیت
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

هوش به طور کلی به عنوان توانایی کسب و استفاده از دانش و آگاهی تعریف شده است. یکی از جنبه های مهم هوش توانایی شناسایی راه حل های موثر است. خلاقیت نیز به عنوان توانایی ارائه ایده های جدید تعریف می شود. اغلب والدین مایل اند کودکان خود را افرادی باهوش معرفی کنند. اما واقعا چگونه می توان کودکان باهوش را شناسایی و استعداد آن ها را پرورش داد. انجام تست هوش و خلاقیت یکی از راه های اندازه گیری هوش کودکان است. اما لازم به ذکر است نمره حاصل از این آزمون ها ممکن است بخش هایی از توانایی…

تست هوش و خلاقیت

هنر زندگی بازدید : 1 شنبه 03 آذر 1397 نظرات ()

هوش به طور کلی به عنوان توانایی کسب و استفاده از دانش و آگاهی تعریف شده است. یکی از جنبه های مهم هوش توانایی شناسایی راه حل های موثر است. خلاقیت نیز به عنوان توانایی ارائه ایده های جدید تعریف می شود. اغلب والدین مایل اند کودکان خود را افرادی باهوش معرفی کنند. اما واقعا چگونه می توان کودکان باهوش را شناسایی و استعداد آن ها را پرورش داد. انجام تست هوش و خلاقیت یکی از راه های اندازه گیری هوش کودکان است. اما لازم به ذکر است نمره حاصل از این آزمون ها ممکن است بخش هایی از توانایی کودک را بررسی نکنند. متخصصان با ارائه مشاوره کودک و استفاده از تست هوش و خلاقیت به شناسایی و پرورش استعدا کودکان کمک می کنند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تست هوش و خلاقیت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

هوش

دانشمندان هوش را به اشکال مختلفی تعریف کرده اند. برخی آن را توانایی سازگاری فرد نامیده اند، برخی هوش را توانایی یادگیری از تجارب ، تفکر انتزاعی و برخورد کار آمد با محیط می دانند . هوش، استعداد عمومی فرد برای سازگاری عقلی با مشکلات و اوضاع تازه زندگی است  و درواقع استعداد استفاده از تجربه های قبلی در حل مسایل تازه و پیش بینی مسایل بعدی است.

هر آزمون هوش بر اساس یک تعریف مشخص از هوش ساخته شده است. یعنی اگر دانشمندی بخواهد یک آزمون هوش بسازد باید تعیین کند هوش چیست؟ سپس بر اساس تعریف ارائه شده ، اقدام به ساخت یک آزمون می کند. برخی از دانشمندان هوش را برآیندی از توانایی های کلی مغز می دانند، مانند توانایی های کلامی ، استدلال، محاسبات ، سرعت پردازش اطلاعات ، حافظه ، توجه و... . در نتیجه در آزمونی که می سازند سوالاتی برای سنجش حیطه های فوق طراحی می کنند. در نهایت با استفاده از روش های علمی و آماری ، آزمون را روی تعداد زیادی از افراد از گروه های مختلف اجرا می کنند ، سوالات نامناسب را حذف می کنند و آزمون نهایی را می سازند و سطح متوسط ، بالا و پایین جامعه را مشخص می کنند . در نهایت با استفاده از یک آزمون هوش می توان مشخص کرد نمره ی هوشبهر (IQ) فرد چند است و از طریق همین عدد می توان میزان توانایی های شناختی فرد و جایگاه فرد را بین سایرین مشخص کرد.

 

اما آیا یک نمره ی هوشبهر ملاک واضحی برای تخمین کلیه توانایی های شناختی می باشد؟

به این سوال نمی توان جواب واضحی داد. در واقع پاسخ هم آری است هم نه! اولین ملاکی که باید در نظر داشت این است که آیا این آزمون معتبر است؟ آزمون هایی که عموما در سایت های اینترنتی دیده می شوند و شامل تعداد سوالات کمی هستند ، آزمون های معتبری محسوب نمی شوند.

دومین ملاک برای قابل اعتماد بودن نمره ی هوشبهر این است که بدانیم آزمون هوشی که قصد انجام آن را داریم بر اساس چه تعریفی ساخته شده و دقیقا چه چیزی را اندازه می گیرد. برای مثال آزمون هوش ریون که با گشت کوچکی در اینترنت به راحتی به آن دسترسی پیدا می کنید ، شامل 60 کارت تصویری است . در واقع ریون فقط توانایی های غیر کلامی شما را می سنجد ولی نمره ی هوشبهری که به شما ارائه می دهد می تواند قابل تعمیم به سایر توانایی های شما باشد. علت این امر ، همپوشانی داشتن توانایی های مغزی انسان به شکل کلی است. معمولا توانایی های کلامی و غیر کلامی افراد هم سطح هستند و خیلی فاصله ندارند ولی این امر شامل استثنائات زیادی هم می شود . بنابراین یک آزمون هوش می تواند به شکل کلی شاخصی از توانایی های مغزی باشد ولی نمی توان در همه ی شرایط به آن تکیه کرد.

به طور کلی آزمون های هوش ، سازه ی هوش را به زیر شاخه های کوچکتر تقسیم کرده و آن ها را اندازه گیری می کنند و با کنارهم قرار دادن آن ها در مورد هوش فرد قضاوت می کنند. هر اندازه که یک آزمون هوش جامع تر باشد و توانایی های مختلفی را بررسی کند ، به کاربرد تخصصی تر نزدیک تر می شود و در کارهای بالینی در مراکز روانشناسی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد . البته ما هنوز هم در مورد آن ها شک به خود راه می دهیم و نمی دانیم آیا واقعا هوش همین چیزی است که ما تعریف کرده ایم یا خیر؟

آزمون های هوش و خلاقیت

ما در این قسمت تعدادی از آزمون های هوش معروف و پرکاربرد را به اختصار معرفی می کنیم:

 • آزمون هوش ریون : شامل 60 کارت تصویری از ماتریس های پیش رونده ای است که اطلاعات کلی از هوش در اختیار فرد می گذارد. و به علت مستقل بودن از توانایی های کلامی و خواندن و نوشتن در شرایط خاصی می تواند مورد توجه می باشد.
 • آزمون ترسیم آدمک گودیناف : در این آزمون با شرایط خاصی از کودک خواسته می شود آدمکی را بکشد و با توجه به اجزایی که کودک کشیده است نمره گذاری و تعیین هوشبهر انجام می شود.
 • آزمون وکسلر : یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین آزمون های هوشی است که سنین مختلفی را پوشش می دهد. این آزمون توانایی های مختلف را اندازه می گیرد و می توان برای تشخیص های تخصصی از آن بهره گرفت.
 • آزمون استنفورد-بینه : این آزمون هم همانند وکسلر پرطرفدار است و متخصصان زیادی برای کارهای بالینی از آن استفاده می کنند و تقریبا تمامی گروه های سنی را در بر می گیرد.
 • آزمون مکعب های کهس: برای اندازه گیری هوش کلامی کاربرد دارد و سنین 5تا15 سال را در بر می گیرد.

اگر از آزمون های فوق برای سنجش هوش خود یا فرزندتان استفاده کنید ، می توانید اطمینان داشته باشید هر کدام بسته به نوعشان معتبر هستند ولی عموما آزمون های دیگر را در فضای مجازی زیاد جدی نگیرید. پشتوانه  ی علمی یک آزمون چیزی است که آن را معتبر می سازد.

 

خلاقیت

به شکل ساده و مختصر خلاقیت یعنی توانایی تولید ایده‌ها و راه‌حلهای متعدد، جدید و مناسب برای حل مسائل و مشکلات. در اندازه گیری خلاقیت هم با همان مشکلاتی که در مورد هوش گفتیم ، مواجه می شویم. بسته به نوع تعریف ، نوع اندازه گیری هم متفاوت خواهد بود. برای اندازه گیری خلاقیت هم آزمون های متفاوتی ساخته شده اند که بررسی آن ها در این مقال نمی گنجد. نکته ی مهم این است که بدانیم هوش و خلاقیت با هم همبستگی دارند ولی این همبستگی کامل نیست . یعنی هر کس که باهوش است لزوما خلاق نیست. برای داشتن خلاقیت سطح خاصی از هوش مهم هست ولی نمی توان با میزان هوش افراد ، خلاقیتشان را پیش بینی کرد یا برعکس. هر دوی آن ها برای زندگی ضروری هستند و با تکیه بر یکی از آن ها نمی توان موفق شد. در برخی از مشاغل و شرایط زندگی نیاز به خلاقیت بیشتر به چشم می آید مثلا یک هنرمند موفق نیاز به خلاقیت خواهد داشت ولی شاید یک کارمند به خلاقیت کمتری نیاز داشته باشد. در دنیای امروز برای پیشرفت کردن نیاز به خلاقیت بیشتر به چشم می آید چرا که دنیای امروز دنیای ایده هاست. اگر به فکر آینده ی فرزندتان هستید ، علاوه بر هوش ، خلاقیت را فراموش نکنید و سعی در پرورش این امر در فرزندانتان بکنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تست هوش و خلاقیت می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع  : تست هوش و خلاقیت

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 786
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 23
 • آی پی دیروز : 15
 • بازدید امروز : 72
 • باردید دیروز : 64
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 740
 • بازدید ماه : 1,263
 • بازدید سال : 6,557
 • بازدید کلی : 6,557

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد