close
تبلیغات در اینترنت
‎⁨شخصیت های روان رنجور | سه تیپ شخصیتی روان رنجورانه⁩
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

روان رنجوری و شخصیت روان رنجور چه ویژگی هایی دارند؟ وقتی از شخصیت حرف می زنیم منظورمان یک الگوی نسبتا پایدار از ویژگی های رفتاری و فردی است که تحت تاثیر خلق و خوی اولیه و تربیت های ثانویه ساختار می یابد. از روی همین ویژگی های شخصیتی می توانیم افراد را وصف و یاد کنیم. همیشه شخصیت از ساختار سالم و معمولی پیروی نمی کند، عوامل مختلف منجر به تعارض های روانی در فرد می شود. همین تعارض ها انواع تیپ شخصیت روان رنجور را می سازد. تعارض ها اساس روان رنجوری هستند. همه ما، سطوحی…

‎⁨شخصیت های روان رنجور | سه تیپ شخصیتی روان رنجورانه⁩

هنر زندگی بازدید : 5 جمعه 02 آذر 1397 نظرات ()

روان رنجوری و شخصیت روان رنجور چه ویژگی هایی دارند؟ وقتی از شخصیت حرف می زنیم منظورمان یک الگوی نسبتا پایدار از ویژگی های رفتاری و فردی است که تحت تاثیر خلق و خوی اولیه و تربیت های ثانویه ساختار می یابد. از روی همین ویژگی های شخصیتی می توانیم افراد را وصف و یاد کنیم. همیشه شخصیت از ساختار سالم و معمولی پیروی نمی کند، عوامل مختلف منجر به تعارض های روانی در فرد می شود. همین تعارض ها انواع تیپ شخصیت روان رنجور را می سازد. تعارض ها اساس روان رنجوری هستند. همه ما، سطوحی از این تعارضات را داریم اما تفاوت فرد سام با فرد روان رنجور به شدت این تعارض مربوط می شود. برای خودشناسی و شناسایی تیپ شخصیتی مشاوران روانشناسی از آزمون های شخصیت استفاده می کنند.


برای دریافت مشاوره در زمینه روان رنجوری و شخصیت روان رنجور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.


چه وقت شخصیت روان رنجور شکل می گیرد؟

یکی از نیازهای مهم و اساسی که کودک بر اساس آن برانگیخته می شود نیاز به محبت و امنیت است. این نیاز تحت تاثیر نوع ارتباط والدین با کودک شکل می گیرد. چنانچه والدین رفتاری توام با عدم صمیمیت یا عدم پذیرش داشته باشند حس عدم امنیت را در کودک نهادینه می کنند.

حوادث آسیب زا، سوء استفاده ها یا کتک خوردن در کودکی به احساس امنیت کودک آسیب می زنند. حس های ناشی از عجز، درماندگی و خصومت، تعارضاتی در کودک ایجاد می کند که در شکل گیری شخصیت روان رنجور او در بزرگسالی سهم دارند. ترس کودک از والدین منجر به سرکوب خصومت و ایجاد احساس گناه در او می شود؛ در نهایت کشمکش میان خصومت و حس گناه منجر به اضطراب بنیادین می گردد.

اضطراب بنیادین چیست؟

وقتی کودک با احساس درماندگی و ترس و خصومت فراگیر مواجه می شود،یک احساس تنهایی در خود تجربه می کند، در نتیجه اضطراب بنیادین را تجربه می کند. برای رهایی از اضطراب بنیادین به چهار روش مقابله ای متوسل می شود. این چهار روش عبارتند از: جلب عشق و محبت، مطیع بودن، کسب قدرت،کناره گیری یا اجتناب. 

برخی افراد می پندارند، تا زمانی که دیگران آن ها را دوست داشته باشند به او آسیب نخواهند زد، بنابراین تلاش افراطی برای جلب توجه و محبت دیگران می کنند. دستۀ دیگر برای جلوگیری از آسیب احتمالی، در برابر دیگران به طور افراطی تسلیم و مطیع هستند. دسته دیگر با به دست گرفتن قدرت از حس درماندگی و آسیب پذیری احتمالی خود پرهیز می کنند.

هر یک از این مکانیسم های دفاعی در جایگاه خود شاید روشی برای سازگاری محسوب شود، اما در مورد شخصیت روان رنجور این روش ها شیوه هایی برای دفع اضطراب و کسب امنیت هستند، بر خلاف دیگران که آن ها را برای کسب لذت و یا بهزستی انجام می دهند. به همین دلیل این روش ها مشکلات بیشتری را برای شخصیت روان رنجور ایجاد می کنند.

نیازهای روان رنجورانه

شخصیت روان رنجور برای کسب امنیت بیشتر و ارضا کردن نیازهای اساسی خود به هر وسیله ای متوسل می شود. این نیازها هیچ یک به تنهایی نابهنجار محسوب نمی شوند اما زمانی که شخصیت روان رنجور برای حل اضطراب بنیادین خود بی اراده به دنبال ارضای نیازها می رود، شکلی ناسازگارانه به خود می گیرد. ده نیاز اساسی عبارتند از:

 • محبت و تایید
 • همسر سلطه جو
 • قدرت
 • بهره کشی
 • مقام
 • تحسین
 • پیشرفت یا جاه طلبی
 • خود بسندگی
 • کمال
 • چهارچوب هایی برای زندگی

گرایش های روان رنجورانه

همه نیازهای روان رنجورانه را می توان در سه طبقه کلی گرایش های روان رنجوری گنجاند:

شخصیت مهر طلب کیست؟

حرکت و گرایش او به سوی مردم است. نیاز شدید و مداوم به محبت و تایید دارد. برای عزیز بودن و محافظت شدن تلاش می کند. مسئولیت و حق انتخاب خود را به کسی دیگر می سپارد. طبق خواسته ها و انتظارات دیگران رفتار کرده و سعی می کند دیگران او را از خود گذشته و سخاوتمند بپندارند.

دیگران را در اولویت امور قرار می دهد. نسبت به خود احساس درماندگی و ضعف دارند. شدیدا وابسته اند و به تایید مدام نیاز دارند. از هر گونه احساس طرد می گریزند. آن ها احساسات خصومت، سرپیچی و انتقام جویی را سرکوب کرده اند. غیر مستقیم از دیگران بهره کشی عاطفی می کنند. در صورت شدت نشانه ها اختلال شخصیت وابسته تشخیص داده می شود.

شخصیت برتری طلب کیست؟

حرکت و نگرش او بر علیه مردم است. با همه دشمن است. خشن و سلطه جو عمل می کنند و به دیگران توجهی ندارند. برای برتری طلبی تلاش می کند تا تایید شود. با دیگران جر و بحث کرده، انتقاد نموده، و برای رسیدن به برتری و قدرت، دست به هرکاری که لازم باشد می زند. شاید در ظاهر قوی به نظر برسند اما انگیزه اصلی آنها دفع اضطراب و میل به ایجاد امنیت است. ویژگی های این افراد بسیار مشابه با اختلالات شخصیت دسته B می باشد.

شخصیت انزوا طلب کیست؟

حرکت و نگرش او برای دوری از مردم است. آنها از هر گونه درگیری می پرهیزند. سعی می کنند خود بسنده باشند. به خود متکی اند، میل به خلوت و تنهایی دارند. از هر گونه تعهد و قانون مداری پرهیز می کنند. بروز خصومت طلبی آن ها با شکل منفعلانه ای از دوری گزینی همراه است. با انزوا طلبی حسی از متفاوت و متمایز بودن دارند. احساسات نسبت به دیگران، مخصوصا احساس عشق و نفرت را انکار کرده، و صمیمیت به تعارض منجر خواهد شد. به خاطر محدودیت در عواطفشان، بر عقل، منطق و هوش تاکید زیاد می کنند. در صورت شدت ویژگی ها اختلال شخصیت دوری گزین ممکن است تشخیص داده شود.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روان رنجوری و شخصیت روان رنجور می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید. 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع ‎⁨شخصیت های روان رنجور | سه تیپ شخصیتی روان رنجورانه⁩

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 786
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 23
 • آی پی دیروز : 15
 • بازدید امروز : 95
 • باردید دیروز : 64
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 763
 • بازدید ماه : 1,286
 • بازدید سال : 6,580
 • بازدید کلی : 6,580

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد