close
تبلیغات در اینترنت
بیکاری و اعتیاد | چگونه بیکاری و اعتیاد بر هم تاثیر می گذارند؟
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

بیکاری و اعتیاد یکی از شدیدترین معضلات اجتماعی است که گریبانگیر بخش عظیمی از افراد جامعه به ویژه جوانان شده است. بیکاری علل و اشکال مختلفی دارد که همیشه پیامدهای منفی زیادی برای فرد، خانواده و جامعه به همراه دارد. یکی از پیامدهای بیکاری، اعتیاد نیروی کاری است که در سن اشتغال قرار دارند. اعتیاد موجب تحلیل رفتن توانایی ها و انرژی نیروی کار می شود؛ در نتیجه به مرور بیکاری و اعتیاد تشدید کننده یکدیگر می شوند. برای جلوگیری از اعتیاد بهتر است افراد مهارت های لازم برای مواجه با مسائل در…

بیکاری و اعتیاد | چگونه بیکاری و اعتیاد بر هم تاثیر می گذارند؟

هنر زندگی بازدید : 1 جمعه 02 آذر 1397 نظرات ()

بیکاری و اعتیاد یکی از شدیدترین معضلات اجتماعی است که گریبانگیر بخش عظیمی از افراد جامعه به ویژه جوانان شده است. بیکاری علل و اشکال مختلفی دارد که همیشه پیامدهای منفی زیادی برای فرد، خانواده و جامعه به همراه دارد. یکی از پیامدهای بیکاری، اعتیاد نیروی کاری است که در سن اشتغال قرار دارند. اعتیاد موجب تحلیل رفتن توانایی ها و انرژی نیروی کار می شود؛ در نتیجه به مرور بیکاری و اعتیاد تشدید کننده یکدیگر می شوند. برای جلوگیری از اعتیاد بهتر است افراد مهارت های لازم برای مواجه با مسائل در زندگی را فرا بگیرند تا در مقابل فشارهای ناشی از بیکاری، طلاق، افسردگی، اضطراب و ... به سمت مصرف مواد مخدر پیش نروند. در این مقاله به بررسی تاثیرات بیکاری بر افراد پرداخته ایم. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بیکاری و اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

بیکاری و اعتیاد

بیکاری به عنوان یکی از دلایل اعتیاد شناسایی شده است. بسیاری بر این باورند که بیکاری و اعتیاد دو عامل تقویت کننده یکدیگر هستند. برخی مشاغل پیش از آن که استخدام انجام دهند آزمایش هایی مبنی بر عدم اعتیاد از فرد می خواهند. حتی در کسب و کارهای خصوصی نیز به کسانی که اعتیاد و یا سابقه اعتیاد دارند، کار داده نمی شود. از طرفی شاهد از دست دادن کار و تمامی دارایی افراد موفق نیز بوده ایم. در واقع بیکاری و اعتیاد هر دو از مشکلات اجتماعی حال حاضر در جامعه ما هستند. 

بیکاری

بیکاری انواع مختلفی دارد. بیکاری آشکار حالتی از عدم اشتغال است که فرد علیرغم جستجو برای کار نمی تواند، مشغول شود. بیکاری پنهان حالتی است که فرد در جایگاهی متناسب با تخصص، مهارت و تحصیلاتش مشغول به کار نیست. یعنی یا در رشته تخصصی خود کار پیدا نکرده و مجبور به اشتغال در حوزه ای دیگر شده است یا مجبور شده علیرغم تحصیلات بالا، در جایگاهی پایین تر کار کند.

 

تاثیر بیکاری در اعتیاد  

همان طور که گفته شد بیکاری یکی از علل احتمالی یا زمینه ساز اعتیاد در نظر گرفته می شود. بیکاری چه پنهان باشد چه آشکار تاثیرات مخربی بر روان و سلامت روان فرد می گذارد. به علاوه بر اطرافیان او نیز تاثیر دارد. اثراتی که بیکاری بر فرد می گذارد نهایتا او ر ابه سمت اعتیاد پیش می برد. در ادامه به بررسی این اثرات می پردازیم:

کاهش اعتماد به نفس

بیکاری باعث می شود فرد اعتماد به نفس خود را از دست دهد. بیکاری احساس مفید بودن را از فرد می گیرد. هر فردی نیاز دارد که تاثیرگذار باشد و برای خود و جامعه مفید به نظر برسد. فردی که هیچ شغل و درآمدی ندارد، احساس عزت نفس و استقلالش از بین می رود و تبدیل به سرباری برای خانواده و جامعه می شود.

پایین آمدن اعتماد به نفس و عزت نفس از پیامدهای بیکاری است که سبب ناامیدی فرد نسبت به آینده و از بین رفتن انگیزه وی برای یک زندگی سالم و شاد می شود. چنین فردی برای رهایی از این وضعیت به دنبال وسیله ای برای یک شادی آنی است تا بتواند از ناراحتی بیکاری رها شود. اعتیاد دقیقا راهی برای دستیابی به این هدف است. برای مطالعه راه هایافزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

ایجاد تنش 

فرد بیکار، معمولا تنش بیشتری نسبت به سایرین تجربه می کند. در واقع بیکاری باعث می شود فرد نسبت به محرک ها با بی حوصلگی و خشم پاسخ دهد. فرد در چنین جریانی ممکن است روابط اجتماعی خود را از دست بدهد، از سمت دیگران طرد شود یا برای آرام کردن خود به دام اعتیاد بیفتد.

سرخوردگی و ناکامی

همانطور که گفته شد نبودن در جایگاه شغلی متناسب با توانایی و تحصیلات نیز نوعی بیکاری محسوب می شود. بیکاری پنهان باعث می شود فرد احساس سرخوردگی، ناکامی، پوچی و سردرگمی پیدا کند. کار کردن در جایگاهی پایین تر عزت نفس و اعتماد به نفس وی را تحت تاثیر قرار می دهد. همه این عوامل گفته شده، دست به دست هم می دهند تا فرد مستعد روی آوردن به شادی های کوچک و کوتاه مدت مثل اعتیاد بشود.

خود سرزنش گری

بیکاری ممکن است فرد را در دام خودسرزنشگری بیاندازد. افکار منفی و آزار دهنده نیز به دنیال بیکاری می آیند، یا بالعکس از جانب اطرافیان مورد شماتت قرار بگیرد. فردی که راه حل مفیدی برای رهایی از چنین وضعیتی نداشته باشد مستعد اعتیاد می شود.

 

علل گرایش به اعتیاد

تمام موارد گفته شده می توانند زمینه ساز اعتیاد شوند. یعنی به طور مستقیم نمی توان بیکاری را علت اصلی اعتیاد دانست. چه بسا بسیارند افرادی که بیکار هستند و معتاد نمی شوند. پس در علل گرایش به اعتیاد یک فرد عوامل مختلفی دخیل هستند و پیش زمینه های زیادی وجود دارد که بیکاری به عنوان عاملی برای شروع تلقی می شود. دیگر عوامل زمینه ای ایجاد کننده اعتیاد شامل موارد زیر است:

 • کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس
 • میزان تاب آوری پایین
 • نداشتن مهارت حل مسئله
 • نداشتن مهارت جرات مندی
 • ویژگی های وراثتی
 • مشکلات زمینه ای اضطرابی و خلقی
 • مشکلات و تعارض های خانوادگی

 

راهکارهای مبارزه با بیکاری و اعتیاد

قطعا واضح ترین راه برای مبارزه با معضل اعتیاد برطرف کردن مشکل بیکاری در جامعه است. بیکاری اگر برطرف شود یکی از عوامل خطر اعتیاد برطرف می شود ولی مسئله فقط رفع بیکاری نیست.

اگر در یک جامعه کودکان از بدو زندگی، مهارت های حل مسئله و جراتمندی را آموزش ببینند؛ درصورت مواجه با شرایط سختی مثل بیکاری، از پس حل و مدیریت موضوع بر می آیند و راهی به سوی حل مشکل پیدا می کنند.

تعدیل سطح خروجی دانشگاه ها مخصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی با نیاز بازار کار باعث می شود سطح بیکاری پنهان پایین آمده و از کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس افراد جلوگیری می کند. در واقع تعیین نیاز بازار کار و پرورش افراد از کودکی متناسب با استعداد هایشان برای نیاز جامعه باعث کاهش معضلات این چنینی می شود.

بالا بردن سطح رفاه جامعه و سلامت روان به همراه از بین بردن مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب نیز از اعتیاد افراد جلوگیری می کند. متخصصان در زمینه سلامت روان با ارائه مشاوره روانشناسی به افراد برای رسیدن به یک خودشناسیجهت ارتقا در مهارت های فردی و یافتن شغل خدمات ارائه می دهند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه بیکاری و اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع بیکاری و اعتیاد | چگونه بیکاری و اعتیاد بر هم تاثیر می گذارند؟

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 786
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 23
 • آی پی دیروز : 15
 • بازدید امروز : 76
 • باردید دیروز : 64
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 744
 • بازدید ماه : 1,267
 • بازدید سال : 6,561
 • بازدید کلی : 6,561

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد