close
تبلیغات در اینترنت
چگونه افکار منفی را از بین ببریم؟
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

همه ما روزانه در معرض افکار منفی قرار می گیریم. افکار منفی آن دسته از افکاری است که ارادی یا غیر ارادی به ذهن ما وارد می شود و ما را آزار داده و عملکرد زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این افکار می تواند یا از طریق محیط بیرونی وارد ذهن ما شود یا ساخته تخیل و افکار خودمان باشد. چیزی که در این رابطه بسیار مهم است، مقاومت ما برای فکر نکردن به تصورات منفی است. باید بدانید مقاومت نوعی مکانیسم دفاعی است که مسئله اصلی را تشدید می کند. لازم است که چند راهکار برای پاکسازی…

چگونه افکار منفی را از بین ببریم؟

هنر زندگی بازدید : 4 پنجشنبه 01 آذر 1397 نظرات ()

همه ما روزانه در معرض افکار منفی قرار می گیریم. افکار منفی آن دسته از افکاری است که ارادی یا غیر ارادی به ذهن ما وارد می شود و ما را آزار داده و عملکرد زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این افکار می تواند یا از طریق محیط بیرونی وارد ذهن ما شود یا ساخته تخیل و افکار خودمان باشد. چیزی که در این رابطه بسیار مهم است، مقاومت ما برای فکر نکردن به تصورات منفی است. باید بدانید مقاومت نوعی مکانیسم دفاعی است که مسئله اصلی را تشدید می کند. لازم است که چند راهکار برای پاکسازی ذهن از افکار منفی را مطالعه کنید. برای تحقق این هدف مشاوره با یک متخصص نیز بسیار موثر است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های مقابله با افکار منفی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

افکار منفی چیست و چگونه مانع ما می شود؟

تفکر منفی یک عادت ذهنی است و تا زمانی که شما اقدام به رهایی از آن نکنید، می تواند شما را در خودش غرق کند. هنگامی که یک فکر منفی را شروع می کنید، غرق شدن در آن می تواند وسوسه انگیز باشد اما برای جلوگیری لازم است که تلاش کنید.

مقاومت در مقابل افکار منفی الگوی تفکر شما را تقویت می کند و فرایند افکار منفی را تقویت می کند. وقتی شما سعی می کنید درباره چیزی فکر نکنید در واقع بیشتر در مورد آن فکر می کنید.

اصرار شما بر انکار واقعیت ذهنتان شما را عقب می اندازد. باید به پذیرش معایب خود و اتفاقاتی که در ذهنتان می افتد برسید تا بتوانید از شر آن ها خلاص شوید.

 

ریشه افکار منفی

برای پاکسازی ذهن از افکار منفی ابتدا باید علت و ریشه های آن را بدانیم. اصلی ترین دلایل ایجاد تفکر منفی، تجربیات منفی و اتفاقات آزار دهنده در طول زندگی است. اکثر دیده اید که کودکان معمولا در افکارشان تصاویر مثبت نقش بسته است. چرا که کودکان تجارب منفی در ذهن خود ندارند و جایی برای افکار منفی در ذهنشان نیست. اما با گذشت زمان و اتفاقات و تجارب ناراحت کننده، افکار مربوط به آن اتفاقات در ذهن ما می ماند و با هر بار توجه به آن، پررنگ تر می شود و درگیری بیشتری در ذهن ایجاد می شود.

شکست های عاطفی، شغلی و تحصیلی، طرحواره های منفی ذهنی نسبت به زندگی، فشار های مالی و خانوادگی، سابقهاختلالات خلقی مثل افسردگی یا اضطراب شدید و عوامل منفی دیگر باعث ایجاد تفکر منفی می شود.

این نکته که هر کس در زندگی تجارب شکست خواهد داشت طبیعی است اما اینکه چگونه با آن ها برخورد کنیم نیاز به مهارت و ارتباط با یک مشاوره روانشناسی دارد.

 

تاثیر افکار منفی بر بدن

افکار منفی یکی از اصلی ترین دلایل بیماری های روان تنی یا سایکوسوماتیک است. استرس، اضطراب، وسواس ها و ... همه ناشی از افکار منفی زیاد است که در نهایت به بیماری های جسمی متعددی منتج می شود. سردرد های میگرنی، فشار خون، آسیب های قلبی، دیابت، سوزش معده، بهم ریختگی سیستم گوارشی و ... برخی دیگر از موارد مسلط شدن افکار منفیبر شماست.

 

راه های پاکسازی ذهن از افکار منفی

برای رهایی از تفکر منفی، شما باید یک رویکرد متفاوت را امتحان کنید، رویکردی که ذهن شما را از این افکار منفی پاک کند. در ادامه چند راه برای تمرین رهایی از تفکر منفی و جایگزینی افکار مثبت را ذکر خواهیم کرد.

تغییر زبان بدن:

وقت هایی را برای مشاهده زبان بدنتان بگذارید. به این فکر کنید که آیا شما فکر می کنید که در یک موقعیت بن بست گیر افتاده اید و سرگردانید؟ اگر جواب مثبت است به احتمال زیاد درگیر افکار منفی هستید. زبان بدن بد می تواند تصویر شما را تخریب کند و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شما شود. در این حالت طبیعی است که شروع به افکار منفی کنید. سعی کنید در چنین موقعیت هایی با اعتماد به نفس بیشتری رفتار کنید و بیشتر لبخند بزنید. زبان بدن خود را تنظیم کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

فکر منفی خود را کشف کنید:

گاهی اوقات تفکر منفی به این دیل اتفاق می افتد که شما نیاز دارید احساسات مخرب را تخلیه کنید. شما نباید درد ها را در خودتان بریزید. اگر چیزهایی هست که نیاز دارید بقیه بشنوند، جلوی خود را نگیرید و درباره اش با دیگران صحبت کنید. حافظه کلامی زودتر از حافظه تصویری فراموش می شود، بنابراین قرار دادن افکار در قابل کلمات، قالب فکر شما را شکل می دهد. این روش می تواند همه چیز را در مقابل چشمان شما قرار دهد و کمک می کند ریشه مشکلات خود را کشف کنید.

یک دقیقه برای آرام کردن ذهنتان از تمام افکار صرف کنید:

هنگامی که ذهن شما با سرعت در حال حرکت است، نگه داشتن آن بسیار سخت خواهد بود. با وجود چیزهایی که در اطراف سرتان می چرخد، کنترل افکار به خصوص افکار منفی بسیار سخت خواهد بود. چیز های کم اهمیت را از سرتان خارج کنید. آرامش دادن به ذهن نهایتا یک دقیقه طول خواهد کشید. این روش نوعی مدیتیشن یا مراقبه است که شما در آن ذهن خود را تخلیه می کنید. 

آهنگ افکار خود را تغییر دهید:

گاهی اوقات افکار منفی نتیجه یک چشم انداز ضعیف است. به دیدی که نسبت به افکار و چیز هایی که در سرتان می چرخد، نگاه کنید. مثلا بجای جملاتی مثل " من در یک راه بسیار سخت هستم و هرگز نمی توانم از پس آن بر بیایم" بگویید "من با برخی از مشکلات مواجه شدم، اما در حال تلاش برای پیدا کردن راه حل هستم".

شما اساسا همان حرف را می زنید، اما از یک دید مثبت تر و انرژی بخش تر می نگرید. شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسد اما این تفاوت کوچک در نحوه فکر کردن می تواند به مرور زمان الگو های تفکر شما را تغییر دهد.

خلاق باشید:

هنگامی که افکار منفی به سراغ ما می آیند، می توانید به طور خلاقانه با آنها وقت بگذرانید. برای افکارتان یک دریچه خلاقانه طراحی کنید، آن ها را بنویسید یا نقاشی کنید. حتی اگر لازم بود از مداد رنگی استفاده کنید. زمانی که از خلاقیت خود استفاده می کنید، می توانید افکار منفی را از ذهنتان خارج کنید.

محیط را تغییر دهید:

درست است که افکار ما در چهارچوب ذهن به وجود می آید اما گاهی افکار ما محصول محیط است. وقتی شما خودتان را با افراد منفی باف و تصاویر منفی محاصره کردید، جای تعجب نیست که افکار منفی داشته باشید. قدم زدن و دور شدن از محیط های منفی بسیار می تواند به شما کمک کند. سعی کنید تنها و به دور از فضاهایی که شما را اذیت می کنند گام بگذارید. پارک، موزه یا هر جایی که دوست دارید. زمانی که صرف دور بودن از محیط می کنید می تواند اثرات منفی آن ها را در شما از بین ببرد و شما را به آرامش ذهنی برساند.

یک لیست از چیزهایی که دارید آماده کنید و قدردان باشید:

افکار منفی ممکن است مانع از به یاد آوردن تمام چیزهایی که در زندگی به دست آوردید، شود. اگر قدر ناشناس هستید پس باید تمرین کنید که بتوانید دوباره روی چیزهای خوبی که اطرافتان هست تمرکز کنید و آن را به جای افکار بدتان قرار دهید. مهم نیست چقدر فهرست چیزهایی که باید بخاطرش شکرگزار باشید کوچک است، مهم اثری است که همین لیست کوچک روی دید شما به زندگی می گذارد. هیچ کاری را برای رضایت و تصدیق دیگران انجام ندهید. بعد از مدت می فهمید چه چیز های با ارزشی دارید که قبلا متوجه آن نبودید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه راه های مقابله با افکار منفی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228  و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع چگونه افکار منفی را از بین ببریم؟

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 786
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 23
 • آی پی دیروز : 15
 • بازدید امروز : 111
 • باردید دیروز : 64
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 779
 • بازدید ماه : 1,302
 • بازدید سال : 6,596
 • بازدید کلی : 6,596

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد