close
تبلیغات در اینترنت
فرار از مدرسه
loading...

هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی

فرار از مدرسه یکی از معضلاتی است که خانواده، مدرسه و در نهایت اجتماع را با خود درگیر می کند. کودک یا نوجوانی که از مدرسه فرار می کند علاوه بر آسیب هایی که به خود می زند در معرض خطراتی محیطی نیز قرار می گیرد. به طوری که شاهد هستیم چنین کودکانی با احتمال بیشتری به سمت مواد مخدر و کارهای خلاف می روند. نگرانی های جدی برخی والدین در مورد کودکان و نوجوانان خود قابل درک است. کودکان و نوجوانانی که از مدرسه فرار می کنند، در آینده به لحاظ تحصیلی، شغلی و ارتباطی ممکن ست دچار مشکلات فراوانی شوند.…

فرار از مدرسه

هنر زندگی بازدید : 0 جمعه 04 آبان 1397 نظرات ()

فرار از مدرسه یکی از معضلاتی است که خانواده، مدرسه و در نهایت اجتماع را با خود درگیر می کند. کودک یا نوجوانی که از مدرسه فرار می کند علاوه بر آسیب هایی که به خود می زند در معرض خطراتی محیطی نیز قرار می گیرد. به طوری که شاهد هستیم چنین کودکانی با احتمال بیشتری به سمت مواد مخدر و کارهای خلاف می روند. نگرانی های جدی برخی والدین در مورد کودکان و نوجوانان خود قابل درک است. کودکان و نوجوانانی که از مدرسه فرار می کنند، در آینده به لحاظ تحصیلی، شغلی و ارتباطی ممکن ست دچار مشکلات فراوانی شوند. اما چرا برخی کودکان تمایل به فرار پیدا می کنند؟ عوامل زیربنایی این مشکل چیست؟ والدین چطور می توانند با آگاه شدن به مساله و کمک به این کودکان و نوجوانان از پیامدهای منفیفرار از مدرسه جلوگیری کنند؟


برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره کودک و خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

فرار از مدرسه

فرار از مدرسه به معنای عدم حضور کودک یا نوجوان در مدرسه یا ترک آن بدون اطلاع مدرسه و خانواده است. این فرار معمولا بر کارکردهای تحصیلی و آینده شغلی فرد تاثیر می گذارد. برخی نظریه پردازان آن را خودکشی اجتماعی نامیده اند.فرار از مدرسه در هر سنی ممکن است رخ دهد اما شروع زود هنگام آن با مشکلات بیشتری همراه خواهد بود.

 

تفاوت فرار از مدرسه با مدرسه هراسی چیست؟

فرار از مدرسه با مدرسه هراسی متفاوت است. اصلی ترین تفاوت آن اطلاع والدین است. در مدرسه هراسی اجتناب از رفتن به مدرسه با اطلاع والدین انجام می شود. معمولا با اصرار و التماس برای نرفتن، چسبیدن به پدر و مادر، دل درد، تهوع، اضطراب، دلشوره، و ترس شدید همراه است.

اما والدین از فرار از مدرسه فرزندشان آگاه نمی شوند، کودک یا نوجوان سعی نمی کند به والدین بچسبد، بلکه عموما ساعاتفرار از مدرسه را خارج از خانه می گذراند. برای مثال در خیابان ها پرسه می زند. در مدرسه هراسی معمولا ترس و اضطراب شدید مشاهده می شود، اما در مدرسه گریزی بیشتر تمایل به رفتارهای قانون شکنانه و ضد اجتماعی وجود دارد. در فرار از مدرسه کودک یا نوجوان هم از خانه هم از مدرسه دوری می کند، اما در مدرسه هراسی کودک تمایل دارد در خانه بماند و به صورت پیوسته و مدتی طولانی از مدرسه رفتن اجتناب می کند. اما در فرار از مدرسه کودک یا نوجوان ممکن است هر از چند گاهی این رفتار را نشان دهد.

 

علل فرار از مدرسه

عوامل زیادی می تواند رفتار فرار از مدرسه را در کودکان و نوجوانان ایجاد یا تشدید کند. در نگاهی دقیق تر عوامل در سه سطح بر رفتار فرار از مدرسه کودک تاثیر گذار است. این سه سطح شامل ویژگی های فردی کودک، خانواده و مدرسه است. در ادامه هر کدام از این سه سطح را بررسی کرده ایم.

 

تاثیر ویژگی های فردی کودک در فرار از مدرسه

در اینجا به برخی از ویژگی های کودکان که باعث می شوند از مدرسه گریزان باشند، اشاره کرده ایم. این ویژگی های فردی حاصل چندین عامل ژنتیکی، محیطی و سبک فرزند پروری والدین می باشد.

تعارض های روانی

تعارض های روانی کودک می تواند عامل مهمی برای ایجاد رفتار فرار از مدرسه شود. خیلی از مشکلات خلقی و روانی کودکان زمینه ساز مهمی برای فرار از مدرسه است. اختلالات بیش-فعالی/کم توجهی، اختلال نافرمانی مقابله جویانه و اختلال سلوک، مشکلات اضطرابی مثل اضطراب فراگیر یا اضطراب اجتماعی کودکان، مشکلات خلقی مثل افسردگی و زمینه های پرخاشگری در کودکان می تواند زمینه ساز تمایل به فرار از مدرسه و رفتارهای قانون شکنانه در کودک شود. این مشکلات می تواند زیربنای زیستی و وراثتی داشته باشد. همچنین ممکن است تحت تاثیر روابط با والد و روش های تربیتی آن ها قرار گیرد.

مشکلات تحصیلی

عملکرد تحصیلی ضعیف کودکان می تواند باعث احساس کارآمدی پایین و تمایل به دوری از مدرسه شود. خیلی اوقات این دلایل آشکار نیست، اما دلیل زیربنایی، احساس شکستی است که در کارکرد تحصیلی خود دارد. مشکل در یکی دو درس مثل ریاضیات، می تواند احساس سرخوردگی را بیشتر کند. در این مواقع بهتر است مشکل شناسایی شده و برای حل آن اقدام شود. گاهی کودک نیاز به آموزش های کمکی دارد. گاهی مشکل از اختلال یادگیری، کندی در یادگیری، یا صرفا عدم علاقه یا آموزش نامناسب ایجاد می شود.

مشکل دربرقراری ارتباط

کودکانی که در مهارت های ارتباطی دچار مشکل هستند، عموما در مدرسه و ارتباط با همسالان دچار ناسازگاری می شوند. خیلی اوقات کودکان در گروه ها پذیرفته نمی شوند، یا به دلیل مشکل در مهارت های ارتباطی، با همسالان دچار تعارض های فراوانی می شوند. این گروه کودکان یا از دیگران اجتناب می کنند یا وارد گروه هایی می شوند که مشکلات رفتاری و قانون شکنی زیادی دارند. به این ترتیب زمینه های فرار از مدرسه در آن ها بیشتر است.

اضطراب جدایی

یکی از عواملی که باعث تمایل به ترک مدرسه می شود، اضطراب جدایی است. وابستگی شدید کودکان در مراحل ابتدایی رشد باعث ایجاد مشکل و اضطراب شدید در تجربه جدایی از والد می شود. اضطراب جدایی خیلی مواقع گذرا بوده و یا در مراحل ابتدایی حل می شود، اما در صورت حل نشدن یا شدید شدن می تواند در مشکلات سازگاری و تمایل به ترک مدرسه تاثیرگذار باشد.

 

تاثیر خانواده در فرار از مدرسه

فضایی که در داخل خانه برای کودک و نوجوان حاکم است دارای بیشترین اثر روانی بر فرزندان است. اهمیت خانواده در سنین مدرسه و نوجوانی در بالاترین حد قرار می گیرد.

کشمکش های خانواده

تعارض های محیط خانواده تاثیر بسزایی در تمایل کودک به فرار از مدرسه دارد. جو پر تنش خانواده، دعوا و مشاجره شدید بین والدین و همچنین تعارض هایی که در ارتباط والد و کودک یا نوجوان وجود دارد، می تواند زمینه ساز این مشکل شود. کودکان در این خانواده ها، عموما مشکلات رفتاری و ناسازگاری بیشتری نشان می دهند. تمایل به قانون شکنی و نافرمانی در این کودکان بیشتر می شود. در چنین محیطی به احتمال بیشتری کودک یا نوجوان تمایل به دوری یا فرار از خانه و مدرسه پیدا می کند. برای اطلاع از تاثیر دعوای والدین بر کودکان کلیک کنید.

روش های تربیتی

نوع تربیت والدین نقش بسیاری در قانون پذیری و رفتارهای کودک دارد. والدین پرخاشگر، خشن و محدودکننده، زمینه را برای مشکلات رفتاری کودک در خانه و مدرسه فراهم می کنند. تنبیه بدنی، تحقیر کودک، ترساندن او و استفاده از برچسب های نامناسب برای کودک می تواند خودپنداره ضعیف تر در کودک ایجاد کرده و در رفتارهای هنجارشکنانه مثل فرار از مدرسه موثر باشد. همچنین سبک تربیتی بیش از حد سهل گیر یا بی توجه والدین، باعث می شود کودک در قانونمندی مشکل پیدا کند. کودکانی که از نظارت درست والدین بهره نبردند؛ تمایل بیشتری در فرار از مدرسه و نقض مقررات پیدا می کنند.

فقر و فشارهای خانوادگی

مشکلات اقتصادی و فشارهای زندگی می تواند در رفتارهای پرخطر کودک و نوجوان تاثیرگذار باشد. محیط زندگی مشکل دار باعث افزایش استرس و تنش در افراد و مشکل در روابط می شود. نوجوانانی که رفتارهای هنجارشکنانه و فرار از مدرسهدارند، بیشتر در محیط های زندگی پرفشار و فقیر بزرگ شده اند.

 

تاثیر مدرسه در فرار از مدرسه

جذاب بودن یا خسته کننده بودن یک محیط برای جذب کودکان و نوجوانان از اهمیت زیادی برخوردار است. آن ها سال های متمادی از زندگی خود ر ا در مدرسه می گذرانند. بنابراین لذت بخش بودن لازمه آموزش می باشد.

سورفتار معلمان

سخت گیری های بیش از حد معلمان، استفاده از تنبیه بدنی یا به کار بردن القاب زشت و تحقیرآمیز می تواند باعث بیزاری یا ترس کودک از محیط مدرسه شده و فرار از مدرسه را ایجاد یا تشدید کند. به همین دلیل نظارت دائم بر کادر مدرسه و استفاده از نیروهای متخصص دارای رفتار حرفه ای برای مدارس اهمیت زیادی دارد.

عدم پویایی محیط مدرسه

بسیاری از مدارس پویایی کافی را ندارند. به همین دلیل خیلی از دانش آموزان از این محیط ها دلسرد شده و انگیزه ای برای ماندن در آن پیدا نمی کنند. چهار چوب های خشک، جلوگیری از خلاقیت، کشف علاقه و استعداد کودکان از جمله برنامه های آموزشی اند که در دانش آموزان بیزاری ایجاد می کنند. خیلی از مهارت هایی که کودک در آن استعداد دارد در مدارس پرورش داده نمی شود. بنابراین کودکان با احتمال بیشتری از این محیط های آموزشی دلسرد و بیزار می شوند.

فشارهای بیش از حد تحصیلی

خیلی از مدارس انتظارات سختگیرانه ای از دانش آموزان داشته و فشارهای تحصیلی مضاعفی بر آن ها وارد می کنند. برخی مواقع انتظاراتی که در انجام تکالیف و دروس از کودکان دارند متناسب با سن یا توانایی آن ها نیست. هرگونه کمبود در تکالیف یا عدم موفقیت در امتحان باعث ایجاد پیامدهای بسیار سختگیرانه برای آن ها می شود. این گونه مدارس برای انجام حجم زیاد تکالیف یا امتحانات استرس زیادی بر کودکان ایجاد می کنند. به این ترتیب به جای اینکه محیط مدرسه ،محیط امن یا دوست داشتنی باشد، تبدیل به جایی می شود که کودک تمایل به فرار و دوری از آن را پیدا می کند.

 

راه هایی برای کاهش خطر فرار از مدرسه

با به کارگیری برخی روش ها می توان از گرایش کودک و نوجوان به فرار از مدرسه جلوگیری کرد. برخی از این راه ها عبارت است از:

 • آشنایی بیشتر و عمیقتر معلمان با دانش آموز و خانواده، جهت آگاهی از شرایط آن ها
 • شناسایی کودکان دارای مشکلات و ایجاد حمایت و کمک در جهت حل مشکلات با استفاده از مشاوره و آموزش، یا ارجاع به متخصص در صورت وجود اختلالات روانی
 • کمک به کودکان دارای مشکلات تحصیلی، با آموزش های کمکی و ایجاد زمان های اضافه برای بهبود ضعف ها
 • شناسایی استعدادها و مهارت های کودک توسط خانواده و مدرسه و کمک به پرورش این مهارت ها
 • نظارت بر کادر مدرسه و جلوگیری از هرگونه تنبیه بدنی و روش های خشن
 • شناسایی تعارض های خانوادگی موثر مثل مشاجرت والدین یا سبک تربیتی مشکل دار و سعی در جهت حل آن با آموزش، مطالعه و دریافت مشاوره خانواده و کودک
 • ایجاد محیط شاد و امن در مدرسه با استفاده از فعالیت های دلخواه فوق برنامه مثل کلاس های مورد علاقه کودکان، اردوهای تفریحی و گسترش روابط مثبت بین معلمین و شاگردان
 • شناسایی و غربالگری کودکان دچار مشکلاتی از قبیل عقب ماندگی ذهنی و معرفی به مدارس مخصوص

 

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره کودک و خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی خانواده هنر زندگی

 

  مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی خانواده هنر زندگی با بهره مندی از کادر مجرب خدمات خود در زمینه مشاوره تلفنی خانواده با موضوعاتی شامل مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی دختر و پسر،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوستی‌های پیش از ازدواج،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره دوران نامزدی، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره اعتیاد، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره همسریابی مشاوره خانواده تلفنی با موضوع مشاوره ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره زندگی مشترک،  مشاوره تلفنی خانواده با موضوع مشاوره جنسی

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبعفرار از مدرسه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 673
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 10
 • بازدید امروز : 89
 • باردید دیروز : 26
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 115
 • بازدید ماه : 612
 • بازدید سال : 4,846
 • بازدید کلی : 4,846

 • علائم استرس علائم اضطراب افسردگی علائم افسردگی درمان افسردگی مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره جنسی مشاوره کودک مشاوره طلاق مشاوره ترک اعتیاد مشاوره خیانت دارو های ضد افسردگی درمان استرس زود انزالی درمان زود انزالی خود ارضایی خود ارضایی در مردان خود ارضایی در زنان خود ارضایی کودکان مشاوره روانشناسی مشاوره روانشناسی تلفنی اختلال نعوظ درمان بی خوابی درمان اضطراب استرس وسواس فکری درمان وسواس فکری اسکیزوفرنی ترک سیگار افسردگی ملانکولیک مالیخولیا افسردگی پس از زایمان کودک یک ساله از شیر گرفتن کودک افسردگی در کودکان سکس گروهی وسواس روش های صحیح مطالعه کاهش استرس کودکان استرس کودکان ارضا نشدن زنان نحوه رفتار با کودکان بیش فعال بازتاب نوزاد